Raketa kineze doli jashtë kontrollit, mediat e huaja: Disa pjesë dyshohet se kanë rënë pranë Shqipërisë

Ngjarja ka ndodhur më 21 janar 2014, mediat e huaja: Mbetjet raketore dyshohet se kanë rënë pranë Greqisë dhe Shqipërisë.


Një raketë kineze që është lëshuar në vitin 2014 në hapësirë, ka dalë jashtë kontrollit dhe është përplasur më pas në Libinë veriore.

Ngjarja ka ndodhur më 21 janar, ndërkohë që sipas raportimeve të mediave të huaja, mbetjet raketore dyshohet se kanë rënë pranë Greqisë dhe Shqipërisë.

Pjesë të raketës kineze CZ-2C-Y35 janë shpërndarë në vende të ndryshme, duke mos përjashtuar mundësinë që mbetjet të arrijnë në tokë.

Por kërkimet vijojnë për të parë nëse realisht mbetje të kësaj rakete kanë përfunduar në Tokë. Pavarësisht raportimeve, nga ana e autoriteteve vendase nuk ka asnjë reagim zyrtar për të konfirmuar këtë informacion.

Sulmi kibernetik nga Irani, Shqipëria plan strategjik për sigurinë e informacionit

Autoritetet publikuan sot planin strategjik për sigurinë e informacionit, pas sulmit kibernetik të ardhur prej Iranit

Global 360

A do të ndikojë tërmeti në zgjedhjet e 14 majit në Turqi?

Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës së tërmetit vdekjeprurës.

Diplovista

Ambasadori Alastair King-Smith: Shqipëria historikisht është lidhur me Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Alastair King-Smith, në një intervistë mbrëmjen e sotme për Grida Dumën në “Top Story”, ka…

Gjeopolitika

Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë…

OPED

“Serbia 2022”, në gjunjë nga Moska dhe barikadat antiperëndimore!

Gjeneral Piro Ahmetaj është ekspert për SK, Rajonin dhe NATO, Zv/Pesident i Këshillit të Atlantikut dhe Ish: Këshilltar i Presidentit të…

Profil

Mit’hat Frashëri, avokati i shquar i Shqipërisë

Kemi marrë nga një shqiptar i Amerikës, Z. Lumo Skëndo, një thirrje në favor të pavarësisë së vendit të tij…

Masmedia

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra…