Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e re të Bankës Qendrore të Kosovës

Blinken uron Kosovën për 16- vjetorin e Pavarësisë: Vlerësojmë partneritetin tonë të qëndrueshëm

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar Republikën e Kosovës në 16-vjetorin e shpalljes së pavarësisë

Varadkar: BE duhet t’i heqë masat Kosovës, Asociacioni të mos ketë mikroshtet brenda

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar ka deklaruar se vendi tij është për heqjen e masave që Bashkimi Evropian i ka vendosur Kosovës.

Spanja njeh pasaportat e Kosovës

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka bërë të ditur se Spanja njeh pasaportat e Republikës së Kosovës.

Osmani: Diaspora shqiptare simbol i qëndrueshmërisë, kontribute të çmuara në trashëgimi dhe ekonomi

Sot në Tiranë po mbahet dita e dytë e Samitit III të Diasporës. Të pranishëm janë përfaqësues të lartë të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe mbi 2 mijë bashkatdhetarë nga diaspora.

Osmani në Portugali takohet me homologun De Sousa

Në 15-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani u prit sot në takim në Lisbonë nga homologu i saj portugez Marcelo Rebelo de Sousa.

Raporti i KE, Kosova pa viza nga 1 Janari

Ndonëse ishte marrë vendim para shumë muajsh, publikimi i raportit të progresit rikonfirmon se nga 1 Janari qytetarët e Kosovës mund të lëvizin lirshëm pa viza në vendet anëtare të BE-së

Forumi i Paqes në Paris, Kurti takon Macron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur sonte në takim nga presidenti francez Emmanuel Macron.

Osmani në OKB: Të merren masa ndaj Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalën e saj në seancën e mbajtur të Këshillit të Sigurimit në OKB, është ndalur në çështjen kryesore që përshkallëzoi tensionet mes Prishtinës dhe Beogradit

Ringjallja e dialogut, diplomatët perëndimorë vizitojnë Kosovën dhe Serbinë

Pesë diplomatë të Perëndimit nisin sot vizitat në Kosovë dhe Serbi, me një qëllim kryesor – ringjalljen e dialogut mes dy vendeve.