Hasani me delegacionin e grave afgane: Lobim për nisma të përbashkëta kundër diskriminimit

Ministri për Evropën dhe Punet e Jashtme, Igli Hasani zhvilloi një takim me një delegacion grash dhe vajzash afgane, të kryesuar nga Fawzia Koofi, ish-zëvendëskryetare e parë e parlamentit të Afganistanit.


Shqipëria mbetet e shqetësuar për diskriminimin sistematik, me të cilin përballen gratë dhe vajzat afgane.

Ministri për Evropën dhe Punet e Jashtme, Igli Hasani zhvilloi një takim me një delegacion grash dhe vajzash afgane, të kryesuar nga Fawzia Koofi, ish-zëvendëskryetare e parë e parlamentit të Afganistanit.

Në takim u ra dakord për të koordinuar dhe lobuar për nisma të përbashkëta, duke përdorur platforma ku Shqipëria është anëtare aktive, si Këshilli i të Drejtave të Njeriut të OKB-së dhe Rrjeti Feminist i Politikës së Jashtme.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1