COD/Act, takim letrar kushtuar prozës së shkurtër të nobelistëve

Qendra për Hapje dhe Dialog (COD) në bashkëpunim me aktoren Ema Andrea, solli COD/Act, në Galerinë e Arteve në Vlorë,


Qendra për Hapje dhe Dialog (COD) në bashkëpunim me aktoren Ema Andrea, solli COD/Act, në Galerinë e Arteve në Vlorë, me përzgjedhje të pjesëve nga antologjia “Tregime të zgjedhura”, e emrave të tillë si Damiani, Pirandello, Gi de Mopasan etj.

Përpara poetëve, njerëzve të letrave, pedagogëve, studentëve dhe artdashësve vlonjatë, erdhi këndshëm përzgjedhja plot shije nga përkthyesi Edvin Shvarc.

Pjesët e zgjedhura letrare janë interpretuar nga aktorja e mirënjohur Ema Andrea. Nobelistët edhe tregimtarët më në zë, erdhën magjishëm përmes protagonistes duke përcjellë emocione të veçanta letrare dhe njerëzore tek të pranishmit.

Në këtë takim letrar, spikati veçanërisht magjia e prozës së shkurtër, e cila erdhi në nivelin më të lartë artistik dhe estetik.

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.