Vizita e Ramës në Athinë, Mitsotakis: S’pengojmë asnjë lider të flasë me bashkatdhetarët e tij

Edi Rama po viziton kryeqytetin grek Athinë të dielën më 12 maj për të folur në një event publik për diasporën shqiptare


Lidhur me vizitën private të kryeministrit Edi Rama në Athinë, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se Greqia është një vend demokratik dhe askush nuk e ndalon një lider të huaj të vijë privatisht për t’u mbledhur.

 

“Por, koha e vizitës nuk është e duhura dhe nuk duhet t’i kushtojmë shumë rëndësi”, tha ai dje në mbrëmje në një intervistë për Alpha TV.

 

Në intervistën e tij, Mitsotakis nënvizoi se kryeministri shqiptar vjen në Athinë për të folur me bashkatdhetarët e tij.

 

Edi Rama do të vizitojë kryeqytetin grek Athinë të dielën më 12 maj për të folur në një event publik për diasporën shqiptare, por nuk ka planifikuar të takohet me homologun e tij grek Mitsotakis.

Kryeministri Rama njoftoi vizitën në faqen e tij në Facebook më 6 maj, duke shkruar: “Me shumë krenari për të gjithë ju, mezi pres t’ju takoj, shqiptarë të Greqisë”.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.