Peng Liyuan dhe bashkëshortja e kryeministrit hungarez vizitojnë shkollën dygjuhëshe hungarisht-kinezisht

Bashkëshortja e presidentit kinez Xi Jinping, Peng Liyuan, vizitoi shkollën dygjuhëshe hungarisht-kinezisht në Budapest, e shoqëruar nga bashkëshortja e kryeministrit të Hungarisë, Anikó Lévai


Të enjten pasdite sipas orës vendore, bashkëshortja e presidentit kinez Xi Jinping, Peng Liyuan, vizitoi shkollën dygjuhëshe hungarisht-kinezisht në Budapest, e shoqëruar nga bashkëshortja e kryeministrit të Hungarisë, Anikó Lévai.


Foto:Xinhua

Peng Liyuan dhe Lévai panë mësime të gjuhës kineze dhe të kulturës tradicionale kineze, si letërprerja dhe kaligrafia, duke komunikuar ngrohtësisht me nxënësit. Peng u shpreh se shkolla dygjuhëshe hungarisht-kinezisht është simbol i miqësisë midis Hungarisë e Kinës dhe se ajo pa me kënaqi që nxënësit e flisnin kinezishten shumë mirë. Ajo i inkurajoi nxënësit të mësojnë me zell gjuhën e kulturën kineze dhe të bëjnë vizitë ose të studiojnë në Kinë, duke kontribuuar aktivisht në nxitjen e miqësisë midis të dy vendeve.

Peng dhe Lévai panë një video mbi zhvillimin 20-vjeçar të shkollës dhe shfaqjet artistike të nxënësve, përfshirë valle, recitime e këngë korale, dhe bënë fotografi të përbashkëta me nxënësit. Para se të largoheshin, Peng i dhuroi shkollës një sërë librash që paraqesin kulturën kineze.

Shkolla dygjuhëshe hungarisht-kinezisht u themelua në vitin 2004 dhe është një shkollë publike dymbëdhjetëvjeçare ku jepen kurse të gjuhës kineze dhe gjuhës hungareze.

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.