Xhafaj në Romë: Shqipëria, presidente e radhës e Iniciativës së Evropës Qendrore

Delegacioni i përhershëm i Kuvendit në Iniciativën e Evropës Qendrore (CEI) mori pjesë në takimin e 2-të të Konventës Parlamentare për Forcimin e Rolit të Dimensionit Parlamentar të CEI në Romë, Itali.


Delegacioni i përhershëm i Kuvendit në Iniciativën e Evropës Qendrore (CEI) mori pjesë në takimin e 2-të të Konventës Parlamentare për Forcimin e Rolit të Dimensionit Parlamentar të CEI në Romë, Itali.

Delegacioni u kryesua nga Etjen Xhafaj dhe pjesë e tij ishin deputetët Vullnet Sinaj dhe Kreshnik Çollaku.

Xhafaj u shpreh se Shqipëria si presidente e radhës e Iniciativës së Evropës Qendrore është një anëtare e përkushtuar dhe mbështetëse e fortë e CEI-t, e cila luan një rol të rëndësishëm në forcimin e dialogut politik dhe në përshpejtimin e procesit të integrimit në Bashkimin Evropian.

“Takimi në Romë me përfaqësues të parlamenteve të vendeve të CEI, konfirmoi angazhimin tonë të plotë në rrugëtimin e integrimit europian”, u shpreh Xhafaj.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.