“Himarioti”

“Ti hero , Ti penë e shkruar/ Puntori mjeshtëror – Ti njeri i fisnikëruar, Himarioti i përkor”


Nga Dhimitër Gjoka

HIMARIOTI

Në vlagën e tokës,
u rrite si Ante.
Në tramundan të kohës,
pishtar si Promete.

Porsi deti i zemëruar,
gjoksin ball në suferin.
U ngrite i trimëruar,
te shtrenjtë pate lirin.

Nuk të mposhtën rrebeshet,
gjakatarët dhe mamuthët.
Su gënjeve nga persheshet
nga kushdo nga të paudhët.

Ti hero , Ti penë e shkruar,
Puntori mjeshtëror,
Ti njeri i fisnikëruar,
Himarioti i përkor.

NUSE QE S’PLAKESH KURRE

Eh, vendlindja ime .
Ku ka si Himara.
Në mijërat vegime,
më shfaqesh e para.

Eh, vendlindja ime,
Nuse që s’ plakesh kurrë.
Në mijërat vegime,
të ndrit ai nur.

Eh, vendlindja ime,
C’ dashuri më mbjell ?
Nga mijërat vegime
Ti më vjen si diell.

Himariotët janë Damjan*

Gjëmon deti, gjëmon mali,
bubullin e vetëtinë,
Zgjohen shekujt nga përgjumja
Sjellin diellin që ndrin.

Mbi kala flet historia,
Gurët bashke në rradhë janë,
Flasin për trimat e shkuar,
Ngjeshur brezit jatagan.

Zgjedhë kurrë nuk pranuan,
Të gjithë trima kapedanë.
Për lirinë u flijuan,
Himariotët janë Damjan.

*Damjani – Himarioti që për liri me zgjuarsi ,guxim dhe trimëri i hyri në cadër Sulltan Sulejman Kanuniut për ta vrarë atë

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.