Dredha: Projekte inovative për trajtimin e ujërave të bardha dhe të zeza në Vlorë

Kryebashkiaku Dredha priti përfaqësuesit nga Italia, Dott. Roberto Schiavone di Favignana dhe Fabrizio Saliola si dhe Astrit Aliajn.


Vlora do të zhvillohet shpejt e intensivisht edhe falë një rrjeti kontaktesh me individë e organizma të gatshëm për të ndihmuar e mbështetur ambicien tonë.

Kështu theksoi sot kryetari i bashkisë së Vlorës, Ermal Dredha në një postim në rrjetet sociale.

Dredha priti sot në një takim në mjediset e bashkisë së Vlorës me presidentin e shoqatës ndërkombëtare “Universo Humanitas” me qendër në Salerno, Itali Dott. Roberto Schiavone di Favignana, si dhe me Luigi Garbo, drejtori kombëtar për qytetin e Sorentos, Itali, Fabrizio Saliola, drejtori kombëtar për qytetin e Romës dhe Astrit Aliaj, drejtor kombëtar për Shqipërinë.

Kryebashkiaku Dredha u shpreh se “në mënyrë të veçantë mirëprita ofertën e tyre të bazuar në projekte inovative për trajtimin e ujërave të bardha dhe të zeza, një çështje që duhet ta zgjidhim në terma afatgjatë për Vlorën”.

“Miqtë u treguan të gatshëm të presin në Itali një delegacion sipërmarrësish dhe ekspertësh të mjedisit nga Bashkia e Vlorës për të parë nga afër funksionin e reaktorëve teknikë purifikues”, tha Dredha.
(ATSH)

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…