Ata ishin shumë….

Ishin edhe Mësues, edhe Edukatorë të përkushtuar, atje, në Shtëpinë e Fëmijës në Sarandë.


Nga Ilir Çumani

Ata ishin shumë….

Ishin edhe Mësues, edhe Edukatorë të përkushtuar, atje, në Shtëpinë e Fëmijës në Sarandë.

Më së shumti, ata u bënë Prindërit shumë të dashur e zemërdhembshur për të gjithë ne fëmijët Bonjakë, të privuar nga mungesa e familjes, nga mungesa e prindërve tanë biologjikë….

Na mësuan si ta duam jetën, si të mos urrejmë, si të falim, si të duam me mirësi, si të përballojmë të gjitha vështirësitë dhe vrundujt që ajo të sjell papritur….

Na mësuan si të jemi më të mirë, më të dhembshur, më solidarë me atë që është në vështirësi, si të triumfojmë mbi të keqen duke fituar çdo Betejë në rrugëtimin tonë!

U falem përjetë atyre që na dhanë gjithëçka patën e mundën për të na e lehtësuar dhimbjen që shkakton një Fëmijëri pa Fëmijëri!

Qofshin përjetë të paharruar dhe të
BEKUAR….!

Kjo fotografi,i përket Qershorit të vitit 1981. Personeli i edukatoreve dhe i shërbimit me fëmijët jetim në Shtëpinë e Fëmijës Sarandë. Të më falin ato pak emra që nuk munda ti sjell dot në kujtesë pas 37 vjetësh….

EMRAT NË KËTË FOTO:
(Kolektivi i Shtëpisë së Fëmijës Sarandë 43 vjet më parë…..)

1. File Sema
2. Renato Ymeri
3. Artur Gero
5. Artur Kiptiu
6. —————-
7. ———————
8. Vladimir Shehu
9. Llambi Baxho
10. Edmond Karafili
11. Spartak Baburi
12. Elez Mejdani
13. Agim Kabashi
14. Anesti (Nesti) Dane
15. Refat Gadali
16. Ramazan Ganolli
17. Shpetim Vrako
18. Gjergji Durmishi
19. Liljana Topalli
20. Lejla Hoxha
21. Nazmije Hoxhallari
22. Galina Berdolli
23. Majlinda Mici
24. Haxho Xhama
25. Mirandelina Gjyli
26. Marie Naçi
27. Bruna Zeno
28. Matilda Mina
29. Deshira Mejdani
30. Dhurata Bare
31. Irini Gjika
32. Nikoleta Shena
33. Gjinovefa Refati
34. Liljana Hoxhallari
35. ——————-
36. ——————
37. Entela Bushi
38. ——————
39. Ankushe Azizi
40. —————–
41. Andromaqi (Maqe) Rizo
42. Katina Muço
43. Vasilika Bituni
44. Suzana Papajani
45. Kristaq Kabashi
46. Veziko Braka
47. ——————–
48. Areti Lango
49. Dhimitraq Zaçe
50. Ilir Çipi
51. Astrit Dinushi
52. Sotir Noçka
53. Roland Bulku
54. Lulezim Treni
55. Alfons Cukali
56. Lulezim Sadiku
57. Ilir Çumani
58. Adriatik Jaupi
59. Kleopatra Balani
60. Ylli Xhelili
61. Fatos Bregu
62. Bajazit Shehu
63. Agim Midili
64. Artur Memini
65. Petrit Beqiri
66. Jorgo Zarballa
67. Lefter Konini
68. Dritan (Tani) Zarballa

Sarandë, më 1 Qershor, 1981

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…