Blinken në Izrael për armëpushimin e mundshëm në Gaza

Axhenda e Blinken në Izrael përfshin diskutimet mbi negociatat e vazhdueshme të pengjeve, luftën e Izraelit në Gaza


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbërriti në Izrael të mërkurën për të takuar zyrtarë të lartë izraelitë mbi zhvillimet e ofensivës së vazhdueshme të Izraelit kundër Gazës dhe arritjes së marrëveshjes së mundshme të armëpushimit.

”Axhenda e Blinken në Izrael përfshin diskutimet mbi negociatat e vazhdueshme të pengjeve, luftën e Izraelit në Gaza dhe përkeqësimin e krizës humanitare, si dhe planifikimin e pasluftës”, sipas të përditshmes “Haaretz”.

Në deklaratën e mëparshme të Departamentit amerikan të Shtetit thuhet se Blinken do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, shefin e shtabit të ushtrisë izraelite, Herzi Halevi, ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe presidentin, Isaac Herzog.

Blinken deri më tani ka vizituar Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Katarin si pjesë e turneut të tij aktual në rajon, dhe gjithashtu është planifikuar të vizitojë Ramallahun për të takuar presidentin palestinez Mahmoud Abbas.

Kjo është vizita e tij e gjashtë në Izrael që nga 7 tetori, si pjesë e turneut të tij të pestë në rajon, që synon gjetjen e një zgjidhjeje për luftën e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës.

Para mbërritjes së tij në Izrael, grupi Hamas tha se kishte dhënë përgjigjen e tij Egjiptit dhe Katarit në lidhje me “marrëveshjen kornizë” për marrëveshjen e propozuar të shkëmbimit të të burgosurve dhe armëpushimin në Rripin e Gazës.

Lexo më shumë nga

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra