Izraeli: Kemi goditur objektiva të Hezbollahut në Liban

Izraeli dhe luftëtarët e Hezbollahut kanë shkëmbyer zjarr përgjatë kufirit pothuajse çdo ditë


Izraeli njoftoi të dielën se kishte goditur objektiva të Hezbollahut në Liban si kundërpërgjigje ndaj sulmeve ndërkufitare. Izraeli tha se kishte goditur objektet dhe zonat nga ku lëshoheshin predhat e Hezbollahut. Grupi i mbështetur nga Irani tha se kishte sulmuar objektivat e ushtrisë izraelite.

Izraeli dhe luftëtarët e Hezbollahut kanë shkëmbyer zjarr përgjatë kufirit pothuajse çdo ditë që kur shpërtheu lufta në Gaza më shumë se dy muaj më parë.

Dhuna, e cila është zhvilluar kryesisht në zonën kufitare, ka vrarë më shumë se 130 njerëz në Liban, përfshirë 94 luftëtarë të Hezbollahut dhe 17 civilë. Në Izrael janë vrarë tetë ushtarë dhe katër civilë.

Ushtria izraelite tha se u ishte përgjigjur sulmeve të Hezbollahut me artileri, zjarr tankesh dhe sulme ajrore ndaj bazës të grupit libanez.

Hezbollahu tha se kishte qëlluar një sërë objektivash ushtarake izraelite përgjatë kufirit, përfshirë një kazermë, një qendër komandimi dhe një vinç ushtrie që instalonte pajisje vëzhgimi.

Izraeli nuk raportoi për viktima nga sulmet e Hezbollahut me raketa në pjesë të Izraelit verior./VOA

Lexo më shumë nga

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”