Kur të gozhdon dhe “qeni”!

“Qenit i merrni të keqen, qeni nuk rrëmben toka, nuk vret fëmijë, nuk zhduk kombe”


Nga Mimoza Prifti

Me kete katerputroshin mengjesit te sotem, lektorin e fundit me saktë.

Nuk me la te ecja gjate, ndaloi aty ku jeta pothuajse nuk gjallon.

Dhe filloi leksionin e tij:

Ju dykembeshit, qe e quani veten njerez, qe e ngrini veten me lart se cdo krijese natyrore, qe e mbani veten me tru, qe e atriboni veten Zot.

Ju qe ne emer te Zotit genjeni, mashtroni, manipuloni, vidhni, shkaterroni.

Ju qe vrisni femije, qe vrisni gra, qe godisni spitale e njerez ne nevoje, qe rrembeni toka, qe shkaterroni kombe, ju jeni djaj jo mencuri e kesaj toke.

Ju qe e quani veten njerez, e njerez nuk jeni.

Ju qe dhimbjen qe perjetuat nuk e kthyet ne dhembshuri njerezore por e kthyet ne urrejtje, ne lufte, ne vdekje.

Nje shpirt i plagosur kuron me miresi, me perkujdesje, me njerezillek.

E pastaj, ju njerezit e “mencur”, me plot gojen shani njeri-tjetrin “qen bir qeni”.

Qenit i merrni te keqen, qeni nuk rremben toka, nuk vret femije, nuk zhduk kombe.

Qeni nuk ha vellain, as femijen, as nje tjeter qen.

Qener jeni ju qe pergjakni token me gjak femijesh, qe hani dhe vrisni njeri-tjetrin.

Keni haruar cfare eshte njerezilleku dhe miresia.

Keni harruar Zot, dhe me petkat e tij ne djall jeni shnderruar.

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…