Nga Roma, në Paris – Nga takimi me Melonin, tek ai me Macron

Kryeministri Edi Rama ndau sot fotoalbumin e aktiviteve të javës që sapo lamë pas.


Kryeministri Edi Rama ndau sot fotoalbumin e aktiviteve të javës që sapo lamë pas.

Gjatë javës së shkuar kryeministri Edi Rama zhvilloi të hënën një vizitë zyrtare, në Itali, ku u mikprit në takim nga Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, në zyrën e saj, në Palazzo Chigi, Romë.

Pas takimit mes tyre, Kryeministri Rama dhe Kryeministrja e Italisë Meloni dhanë një deklaratë për shtyp dhe më pas u nënshkrua Protokolli i bashkëpunimit, midis qeverisë së Republikës italiane dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për fuqizimin e bashkëpunimit për çështjen e emigracionit.

Së bashku me Kryeministrin Rama në këtë vizitë ishin edhe disa prej ministrave të kabinetit qeveritar.

Të martën, Kryeministri Edi Rama, njëkohësisht Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë mori pjesë në Asamblenë e Zgjeruar të PS në Durrës, pjesë e një cikli takimesh, të cilat i paraprijnë Kongresit të Partisë Socialiste që do të mbahet në fillim të muajit dhjetor.

Gjatë kësaj jave, kryeministri Edi Rama mori pjesë në Forumin e Paqes në Paris.

Rama ishte në zyrat e UNESCO-s ku pati një takim edhe Drejtoren e Përgjithshme, Audrey Azoulay.

Në kuadër të edicionit të 6-të të Forumit të Paqes në Paris, kryeministri Edi Rama dhe bashkëshortja e tij, Linda Rama morën pjesë në darkën zyrtare në Pallatin Élysée të shtruar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Lexo më shumë nga

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.