Kumbaro: Gjirokastra këtë vit ka pritur 300 mijë turistë

MInistrja e Turizmit: Gjirokastra i ka suprizuar i surprizuar atraksionet historike dhe standardet e bujtinave


Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ishte sot në Gjirokastër, ku vijoi turin e takimeve së bashku me ministrin e Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku dhe me kryetarin e bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi.

Kumbaro u shpreh se ekipi i bashkisë sivjet kanë bërë një punë të shkëlqyer në pritjen dhe menaxhimin e 3️0️0️ mijë turistëve, duke i surprizuar, jo vetëm me atraksionet historike, kulturore e natyrore, por edhe me standarde premium të bujtinave dhe restoranteve falë një bashkëpunimi shumë të frytshëm e në sinkron me sektorin privat.

“Kanë qenë transformimet e mëdha në vizion e administrim që e kanë bërë Gjirokastrën ndër tre bashkitë që kanë përfituar më së shumti nga projektet e donatorëve, duke e çuar qytetin drejt 12 muajve turizëm”, tha ministrja.

Ajo nënvizoi se, “Sheshi i Çerçizit” është thuajse në përfundim, parkimi nëntokësor ka nisur të funksionojë duke kthyer zemrën e Gjirokastrës në një pedonale që lidh bukur Qafën e Pazarit me pjesën tjetër të qytetit dhe bypass-i i ri hap një tjetër front për zhvillimin e strukturave akomoduese.

(Marrë nga ATSH)

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.