Spiropali pret ambasadorin Soreca: Integrimi në BE, një axhendë me kah të pandryshueshëm

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali priti sot në një takim të ambasadorin e Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca.


Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali priti sot në një takim të ambasadorin e Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca.

Duke e cilësuar Sorecën, një mik të mirë të Shqipërisë dhe shqiptarëve, Spiropali theksoi se për Shqipërinë, Bashkimi Europian nuk është një nga zgjedhjet, por e vetmja zgjidhje.

“Mbështetja e familjes europiane, duke nisur nga forcimi i marrëdhënieve politike, ekonomike, e duke vijuar me mbështetjen e jashtëzakonshme për demokratimizim e institucioneve, shtetin ligjor dhe të drejtat e njeriut janë vetëm një pjesë e kontributit madhor që partnerët tanë kanë dhënë në kaq vite mision”, vijoi Spiropali.

Sipas saj, të rinjtë gjithashtu janë në themel të politikave të BE-së. Ajo nënvizoi se ndihma për ta nuk ka munguar, jo vetëm me fonde të caktuara, por edhe duke i bërë pjesë të nismave me ndikim social, politik dhe jo vetëm.

“Programi ‘EU4Schools”, për rindërtimin e 60 objekteve arsimore, në 11 bashkitë më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, si dhe mbështetja financiare për Shqipërinë për të trajtuar pasojat ekonomike të pandemisë COVID-19 meritojnë falënderim të posaçëm”, u shpreh ministrja.

Në vijim, Spiropali i shprehu mirënjohjen ambasadorit Soreca për mbështetjen e tij të palëkundur, ndërsa e siguroi se për Shqipërinë integrimi në BE është thelbësor dhe një axhendë me kah të pandryshueshëm.

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë