Margariti: Më shumë se 173 mijë vizitorë në muze, nga janari në korrik

Në 2021 ka patur 49,141 vizitorë, në 2022 pati 124,694.


Vit pas viti muzetë bëhen gjithnjë e më të vizituar nga shqiptarë e të huaj. Sipas statistikave të mbledhura për muajt janar-korrik 2023, numri i vizitorëve në institucionet në varësi të Ministrisë së Kulturës është rritur ndjeshëm.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka publikuar statistikat ndër vite, duke shtuar se kjo rritje është “përgjegjësi e shtuar për të rritur nivelin e përmbajtjes dhe të shërbimit”.

Sipas statistikave duket një rritje me rreth 8 herë e numrit të vizitorëve në muze, nëse krahasojmë këtë sezon me atë të vitit 2020.

Në vitin 2020, për periudhën janar-korrik, janë regjistruar 22,013 vizitorë në muze. Në 2021 ka patur 49,141 vizitorë, në 2022 pati 124,694, ndërsa nga janari në korrik të këtij viti u regjistruan 173,037 vizitorë në muzetë e të gjithë vendit. /ATSH

? Vit pas viti muzetë bëhen gjithnjë e më të vizituar nga shqiptarë e të huaj.
Sipas statistikave të mbledhura për muajt…

Posted by Elva Margariti on Friday, August 18, 2023

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…