Kryeakademiku Gjinushi pret ambasadorin e Bullgarisë, Ivaylo Kirov

Ambasadori Kirov vuri në dukje miqësinë mes dy popujve në kuadër të 110-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike


Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akad. Skënder Gjinushi, priti më 13 korrik 2023, në një vizitë zyrtare Ambasadorin e Republikës së Bullgarisë në Tiranë, Ivaylo Kirov.

Ishin të pranishëm sekretari shkencor i ASHSH akad. Shaban Sinani, shefi marrëdhënieve me jashtë dr.Dorian Koçi, si dhe përfaqësues të stafit diplomatik të Ambasadës Bullgare në Tiranë.

Akad. Skënder Gjinushi, bëri një prezantim të shkurtër të punës që po bëhet vitet e fundit për reformimin e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe historikut të këtij institucioni dhe shprehu dëshirën për zgjerimin e bashkëpunimit të akademive dhe institucioneve kërkimore shkencore mes Shqipërisë e Bullgarisë.

Z.Kirov vuri në dukje miqësinë e gjatë mes dy popujve në kuadër të 110-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike, por edhe të marrëdhënieve të mëhershme, që datojnë që nga koha e rilindjes dhe theksoi që Ambasada Bullgare synon forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, jo vetëm në arsim dhe shkencë, por edhe në fushën e ekonomisë e turizmit.

Akademik Skënder Gjinushi, Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, priti sot në një vizitë zyrtare Ambasadorin…

Posted by Akademia e Shkencave e Shqipërisë/Academy of Sciences of Albania on Thursday, July 13, 2023

Hasani: Shqipëria në KDNJ, për një botë ku çdo njeri të jetojë me dinjitet dhe respekt

Shqipëria theksoi prioritetet e saj në Segmentin e Nivelit të Lartë të KDNJ, që po mbahet në Gjenevë.

Global 360

Agjencia e Statistikave, SHBA partneri kryesor për eksportet e Kosovës

Në janar të këtij viti, vlera e mallrave të eksportuara me vendet e botës arritën në 20.1 milionë euro, ose…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani: Shqipëria në KDNJ, për një botë ku çdo njeri të jetojë me dinjitet dhe respekt

Shqipëria theksoi prioritetet e saj në Segmentin e Nivelit të Lartë të KDNJ, që po mbahet në Gjenevë.