Rama: Erdogan, rol vendimtar në rinovimin e Iniciativës së Detit të Zi për Grurin

Kryeministri Edi Rama mirëpriti inovimin me dy muaj të tjerë të Iniciativës së Detit të Zi për Grurin.


Kryeministri Edi Rama mirëpriti rinovimin me dy muaj të tjerë të Iniciativës së Detit të Zi për Grurin.

Kryeministri vlerësoi rolin vendimtar të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, për rinovimin e kësaj marrëveshjeje.

“Ripërsëris përgëzimet e mia drejtuar presidentit të Republikës së Turqisë, Erdogan, për rolin e tij vendimtar. Sigurimi i furnizimit të pandërprerë dhe jetësor për tregjet botërore është i rëndësisë jetike për sigurinë ushqimore në mbarë botën”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

Rusia dhe Ukraina kanë rënë dakord të zgjasin marrëveshjen për transportin e grurit ukrainas përmes Detit të Zi edhe për dy muaj të tjerë.

Marrëveshja është e rëndësishme pasi Ukraina është një nga eksportueset kryesore në botë të grurit.

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.