Artistët e vegjël përmetarë të gurëve të bukur!

Në Përmet po rritet një gjeneratë e re artistësh të vegjël dhe të pasionuar pas instalacioneve artistike.


Nga Anida Çato Hajredini

Në Përmet po rritet një gjeneratë e re artistësh të vegjël dhe të pasionuar pas instalacioneve artistike.

Në kuadër të programit “Arte, Zeje, Sport”, në shkollën 9-vjecare “Nonda Bulka”, funksionon “Kursi i Pikturës”, i cili ndiqet më shumë pasion nga nxënësit nën kujdesin e mësueses, Arjana Todhe.

Dy herë në javë, nxënës nga klasa të ndryshme të shkollës frenkuentojnë jashtë orarit mësimor dhe me dëshirën tyre, këtë kurs sa krijues ad edhe edukues të shijeve të mira artistike dhe estetike.

Një ekspozitë e vecantë u hap me punimet e nxënëve, me gurët e mbledhur në brigjet e lumit të Vjosës, i shpallur së fundi “Park Kombëtar”, si një nga lumenjtë e fundit të egër në Europë.

Autorja e shkrimit, Anida Çato Hajredini 

Punimet e tyre dallohen për sinqeritetin dhe pasionin e tyre për artin.

Nxenësit, të cilët punuan me plot pasion janë: Asija Delilaj, Eni Kruti, Vangjel Dhëmbi, Altea Hyseni, Erida Cenka, Alrea Dalani, Altea Aliko, Agustina Pasho dhe Regiana Aliaj.

Ekspozita e realizuar nga nxenesit ?ne Kursin e piktures ??‍? ne kuader te programit JOM,drejtuar nga mesuese Arjana.

Posted by Nonda Bulka on Saturday, April 8, 2023

 

Ekspozita e realizuar nga nxenesit ??ne Kursin e piktures?‍??

Posted by Nonda Bulka on Saturday, April 8, 2023

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto