Kreu i Komunitetit Mysliman, H. Bujar Spahiu uron besimtarët myslimanë për Fitër Bajramin

Nesër besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Arqipeshkvi Imzot Arjan Dodaj pret vullnetarët katolikë nga Gjermania

Arqipeshkvi, Imzot Arjan Dodaj F.d.C. priti vullnetarët katolikë të rinj nga Malteser Gjermani, të cilët këto ditë po vizitojnë Shqipërinë.

Kisha e Shën Anës, monument kulture i kategorisë së parë

Kisha e “Shën Anës” (Panajotopulla) mbi fshatin Dervician daton në shek.XVI

Veliaj uron besimtarët mysliman;: Agjërim të mbarë dhe një Ramazan të bekuar, plot dritë e paqe!

Kryebashkiaku i Tiranës iu ka drejtuar një urim të gjithë besimtarëve për muajin e shenjtë të Ramazanit.

Xhamia e Kuqe e Beratit, një monument që duhet vizituar

Xhamia e Kuqe mendohet se është një nga të parat xhami që u ndërtuan në Shqipëri

Kreu i myslimanëve shqiptarë viziton Mekën, falet brenda Qabesë

Kreu i Komunitetit Mysliman të Shqiptarëve, Bujar Spahiu, ka qenë pjesë e disa delegacioneve të përzgjedhura për të vizituar Mekën

“Shën Kolli” i Voskopojës, nga kishat më të rëndësishme të stilit post-bizantin

Është ndërtuar nga qershori i vitit 1721 deri në shtator të vitit 1722

Margariti: Teqeja e Melanit, qendër fetare dhe pelegrinazhi

Teqeja e Melanit në Libohovë është e përbërë nga një kompleks objektesh të ndërtuara mbi akropolin e qytetit të vjetër.

Censi i popullsisë, Kisha Katolike-besimtarëve: Deklaroni përkatësinë fetare

Instituti i Statistikave (INSTAT) nis sot regjistrimin e popullsisë dhe banesave, proces i cili do të vijojë për 6 javë në të gjithë vendin, ku mbi 7500 anketues, mbikëqyrës dhe kontrollorë do të jenë në terren.

Kisha 226-vjeçare “Fjetja e Shën Mërisë”, në kalanë e Beratit

Ikonostasi i kishës është i gdhendur në dru are dhe është i larë me ar.