Pekin: Peng Liyuan dhe bashkëshortja e presidentit polak vizitojnë Teatrin Kombëtar

Bashkëshortja e kryetarit i shtetit i Kinës Xi Jinping, Peng Liyuan shoqëroi bashkëshorten e presidentit polak Duda, Agata Duda për një vizitë në Teatrin Kombëtar të Kinës.


Më 24 qershor pasdite, bashkëshortja e kryetarit i shtetit i Kinës Xi Jinping, Peng Liyuan shoqëroi bashkëshorten e presidentit polak Duda, Agata Duda për një vizitë në Teatrin Kombëtar të Kinës.


Foto nga CMG

Dy bashkëshortet zhvilluan vizitën, duke ndjekur ekspozitën e tetë veprave artistike jomateriale të Pekinit. Peng u shpreh se Kina dhe Polonia kanë një histori të gjatë dhe kulturë të thellë. Vitet e fundit, shkëmbimet dypalëshe në kulturë kanë qenë në zhvillim aktiv. Me shtimin e vazhdueshëm të shkëmbimeve kulturore Kinë-Poloni, do të thellohen akoma më shumë njohjet dhe miqësitë mes dy popujve.


Foto nga CMG

Peng ftoi Agatan të ndiqnin sëbashku disa melodi tradicionale kineze, operën pekineze, interpretimet në piano të veprave kineze dhe polake, si edhe korin e këngëve kineze dhe të huaja. Agata u shpreh se kultura kineze është e pasur dhe i ka lënë përshtypje shumë të thellë. Gjithashtu shprehu shpresën që palët të shtojnë më tej shkëmbimet dhe bashkëpunimin, si edhe të zgjerojnë vazhdimisht miqësinë mes dy popujve.

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA