Fuqizimi i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, Gonxhja: Banka Hungareze e Zhvillimit, model i vlefshëm

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja u takua për përfaqësues të Bankës Hungareze të Zhvillimit (MFB), bankë kjo me kapital shtetëror.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja po zhvillon një vizitë zyrtare në Hungari, ku u takua për përfaqësues të Bankës Hungareze të Zhvillimit (MFB), bankë kjo me kapital shtetëror.

Ministri Gonxhja bëri të ditur se gjatë këtij takimi delegacioni që ai kryeson u njoh nga afër me aktivitetet kryesore të bankës, pjesë e strategjisë kombëtare për zhvillim ekonomik, orientuar nga Ministria hungareze e Ekonomisë Kombëtare.

Kjo bankë mbështet fuqizimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, si dhe menaxhon fondet në kuadër të programeve të Bashkimit Evropian.

“Kontributi i MFB-së në rritjen e balancuar ekonomike dhe përfshirjen e saj aktive në realizimin e objektivave strategjike është për t’u vlerësuar, ndaj i kushtojmë rëndësi bashkëpunimit me institucionet financiare shtetërore për të mësuar nga eksperienca të tilla të nxitjes së investimeve dhe zhvillimit ekonomik”, tha Gonxhja në një postim në rrjetet sociale.

Sipas tij, përvojat dhe praktikat e suksesshme të Bankës Hungareze të Zhvillimit (MFB), janë një model i vlefshëm për Shqipërinë, duke ndihmuar në nxitjen e sipërmarrjes dhe inovacionit.

Shkëmbimet tregtare mes dy vendeve tregojnë rritje. Në vitin 2023 shkëmbimet tregtare mes dy vendeve llogariten 32609 tonë në sasi dhe gati 8 miliardë lekë në vlerë.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1