Kodheli: Rritje e bashkëpunimit parlamentar me Finlandën

Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli priti një delegacion nga Komisioni për Politikën e Jashtme të Parlamentit të Finlandës, kryesuar nga Kimmo Kiljunen.


Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli priti sot në takim një delegacion nga Komisioni për Politikën e Jashtme të Parlamentit të Finlandës, kryesuar nga Kimmo Kiljunen.

Gjatë takimit, Kodheli shprehu kënaqësinë që Finlanda është pjesë e Aleancës së NATO-s duke vlerësuar dërgimin e trupave finlandeze në misionin KFOR në Kosovë.

Sipas saj, kjo është një shenjë që tregon angazhimin e tyre në Ballkan dhe po ashtu rikonfirmon edhe një herë mbështetjen për të gjithë rajonin tonë por në veçanti të Shqipërisë.

Kryetarja Kodheli vlerësoi qëndrimin e balancuar të Finlandës në politikën e jashtme, ndërsa nënvizoi se rritja e nivelit të shkëmbimeve politike, parlamentare por edhe në fusha të tjera do të jetë në dobi të dy vendeve tona.

Bashkëbiseduesit u ndalën edhe në tema të tjera si dezinformimi, rëndësia e investimeve strategjike, siguria si dhe shkëmbyen mendime mbi situatën aktuale në rajon.

Delegacioni është duke vizituar Shqipërinë në vijim të turit të tyre ballkanik, pasi më herët kanë vizituar Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.