Wisner: Qofshin historitë e Shqipërisë dritë për ata që mbeten në errësirën e tiranisë

Aktiviteti riafirmoi angazhimin e përbashkët për paqen, lirinë dhe sigurinë.


I Ngarkuari me Punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, David Wisner, së bashku me Presidentin Bajram Begaj, ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi, shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Arben Kingji dhe burrat dhe gratë guximtarë të Forcave të Armatosura shqiptare ishin të pranishëm sot në Zall-Herr, në ceremoninë e zhvilluar në kuadër të 15-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Aktiviteti riafirmoi angazhimin e përbashkët për paqen, lirinë dhe sigurinë.

Duke i bërë jehonë fjalëve të presidentit George W. Bush, Wisner theksoi fuqinë e qëndrueshme të Aleancës.

“Forca e qëndrueshme e aleancës së NATO-s është një testament për fuqinë e qëndrueshme të lirisë… kjo Aleancë do të udhëheqë rrugën drejt një bote më të sigurt dhe më shpresëdhënëse. …Shpresoj që fëmijët tuaj t’i nderojnë gjithmonë betejat që keni përballuar. Qofshin historitë e Shqipërisë dritë për ata që mbeten në errësirën e tiranisë. Dhe shpresoj që shembulli juaj le t’i ndihmojë ata drejt një ditë më të ndritshme”, citoi presidentin Bush, I Ngarkuari me Punë, Wisner.

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.