Aliyev: Shqipëria, rol të rëndësishëm në projektin e korridorit jugor të gazit

Presidenti lham Aliyev: Shqipëria dhe Azerbajxhani janë dy vende mike.


Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev u shpreh sot në Samitin e 10-të të Korridorit Jugor të Gazit, ku i ftuar nderi ishte Kryeministri Edi Rama se, Shqipëria dhe Azerbajxhani janë dy vende mike.

“Pikë së pari, dua t’i uroj mirëseardhjen kryeministrit Edi Rama dhe t’i shpreh atij mirënjohjen që është këtu me ne në këtë aktivitet të rëndësishëm”, u shpreh Aliyev.

“Shqipëria dhe Azerbajxhani janë dy vende mike. Ne bashkëpunojmë në mënyrë aktive në fusha të ndryshme. Kemi një dialog shumë aktiv politik dhe takimet me mia me kryeministrin kanë një agjendë të rregullt në Shqipëri, në Azerbajxhan”, theksoi Aliyev.

“Në kuadër të aktiviteteve të ndryshme ndërkombëtare ne e mbështesim njëri-tjetrin, në institucionet ndërkombëtare dhe punojmë në mënyrë aktive për çështjet e sigurisë energjetike”, nënvizoi Presidenti i Azerbajxhanit.

“Shqipëria ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm në zbatimin e projektit të korridorit jugor të gazit dhe vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm si anëtar i ekipit të TAP-it”, theksoi ai.

“Tashmë po diskutojmë aspekte të ndryshme të bashkëpunimit tonë energjetik dhe jam i sigurt që gjatë diskutimeve të sotme me kryeministrin do të trajtojmë të gjitha çështjet që ekzistojnë”, tha Aliyev.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…