Gëzuar festën Tirona jonë!

Gëzuar 104-vjetorin e Tironës kryeqytet!


Nga Arben Tafaj
Kryetar i Shoqatës Tirana

I nderuar  President i Republikes, Shkelqesia juaj z. Bajram Begaj.

   Te nderuar bashkeqytetare, zonja dhe zoterinj te pranishem ne kete ceremoni!

Se pari me lejoni  te falenderoj me gjithe zemer Presidentin e Republikes, Shkelqesine e tij, z. Bajram  Begaj, i cili me shume vemendeje dhe seriozitet gjeti kohen per te na ftuar ne kete ceremoni me rastin e 104 vjetorit te shpalljes se Tiranes Kryeqytet.

Gjate ketyre dekadave qyteti yne u shnderrua ne meken e cdo shqiptari duke pritur bij dhe bija nga te kater anet e vendit, me zemren dhe portat e hapura duke deshmuar modelin me te larte te harmonise sociale.

Gjate gjithe historise se Kombit Shqiptar Tirana ka qene nje vater e rendesishme e zhvillimit dhe ballancimit te raporteve nder rrajonale te vendit.

Pikerisht keto cilesi, keto vlera te larta morale dhe njerezore  moren persiper ti ruajne, ti forcojne dhe ti trashegojne edhe pas viteve 90, Eterit Themelues te Shoqates Tirana.


Perulem me respekt perpara punes dhe kontributit te tyre, te profesoreve te nderuar Zyhdi Turdiu, Shefqet Ndroqi, Gafur Luga, Shyqyri Rreli, Gani Meniku, Petrit Kusi, Nas Hobdari, Ismail Demneri, Said Tafaj, Bedri Alimehmeti, Evelina Kerçiku, Skender Farka, Paulin Benusi e deri tek gjenerata me e re Shpresa Caslli,Ruzhdi Keçi, Suela Kusi, Ismail Varoshi, Naim Hasa, Gazmend Bakiu, Ajten Topani, Ardjan Llagami, Pertri Zorba, Gani Lulja, Olsi Ferazini, si dhe parfaqesues te nderuar te familjeve Petrela, Qoralliu, Pazari, Beshiri, Karrapici, Hallulli, Qyqja,Tabaku,  Kelliçi, Begeja, Myderizi, Bakalli, etj….te cilet, te gjithe se bashku, me shume kembengulje dhe perkushtim, krahas qindra aktiviteteve te realizuara, daljeve mediatike, forumeve qytetare, artikujve te shkruara dhe qendrimeve te mbajtura ne mbrojtje te interesave te komunitetit Tironas, beme te mundur qe Shoqata Tirana te vazhdoje te jete nje ze  i rendesishem  ne perçimin e vlerave qytetare.

Shfrytëzoj rastin edhe nje here qe ne emer te Shoqates Tirana dhe ne emrin tuaj, te falenderoj Z. President te Republikes qe 11 shkurtin e ketij viti po e festojme se bashku,  ne institicionin me te larte te vendit, duke na krijuar mundesine e arte qe aktivitetet e  vitit 2024  t’i hapim pikerisht ketu ne Presidence.

Gezuar festen Tirona jone! .
Gezuar 104-vjetorin e Tirones kryeqytet!
Faleminderit te gjitheve

Lexo më shumë nga

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…