Nikolla takon ambasadoren e Japonisë: Në rritje bashkëpunimi parlamentar mes dy vendeve

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua me ambasadoren e re të Japonisë, Kato Kikuko


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me ambasadoren e re të Japonisë, Kato Kikuko. Gjatë takimit u diskutua mbi intensifikimin e bashkëpunimit dypalësh dhe parlamentar.

Marrëdhëniet diplomatike mes Shqipërisë dhe Japonisë kanë mbi 100 vjet histori.

“Bashkëpunimi dypalësh është sot i shkëlqyer në të gjitha fushat dhe ndihma financiare e Japonisë për zhvillimin e Shqipërisë, nëpërmjet projekteve në shumë sektorë dhe mbështetjen e zhvillimit lokal është tepër e vlerësuar. Mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Parlamentit të Japonisë bashkëpunimi po rritet, nëpërmjet shkëmbimeve mes grupeve të miqësisë dhe deputetëve. Shqipëria vlerëson nismën e Japonisë për Ballkanin Perëndimor, si një kontribut për zhvillimin, bashkëpunimin dhe integrimin rajonal”, theksoi Kryetarja Nikolla.

Ambasadorja Kato Kikuko nënvizoi se do të kontribuojë në avancimin e bashkëpunimit të shkëlqyer dypalësh mes Shqipërisë dhe Japonisë dhe mes Kuvendit dhe Dhomës së Përfaqësuesve.

Lexo më shumë nga

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra