Nikolla pret Ambasadoren në detyrë të OSBE, Clarisse Pasztory

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me Ambasadoren në detyrë të OSBE, Clarisse Pasztory.


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me Ambasadoren në detyrë të OSBE, znj.Clarisse Pasztory.

Kryetarja Nikolla vlerësoi bashkëpunimin e misionit të OSBE-së me Kuvendin e Shqipërisë, për mbështetjen dhe avancimin e reformave, përmirësimin e dialogut politik dhe modernizimin e shërbimeve parlamentare.

Kryetarja Nikolla dhe Ambasadorja Pasztory diskutuan mbi disa aspekte politike dhe teknike të avancimit të reformës zgjedhore.
Kryetarja Nikolla nënvizoi se u ka bërë thirrje grupeve parlamentare si edhe Komisionit për Reformën që në zbatim të rekomandimeve të Raportit të OSBE/ODIHR, të përshpejtojnë punën për paraqitjen e propozimeve në Kuvend.

Megjithë përpjekjet e një pjese të opozitës për të penguar funksionimin e Komisionit të Reformës Zgjedhore, duke e trajtuar atë si një çështje përfaqësimi dhe jo përmbajtjeje, Komisioni u mblodh, përcaktoi kalendarin dhe po vijon punën për paraqitjen e propozimeve në Kuvend brenda muajit mars.

Znj. Nikolla vuri gjithashtu në dukje qëllimin e Kuvendit për të miratuar reformën zgjedhore me sa më shumë konsensus që të jetë e mundur, por kjo kërkon mirëkuptimin e të gjitha palëve, sidomos të opozitës.

Ambasadorja Pasztory nënvizoi gatishmërinë e Misionit të OSBE-së për të bashkëpunuar me Kuvendin për implementimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR si edhe aspektet e tjera të reformës zgjedhore dhe theksoi se qëndrimet konstruktive, respektimi e zbatimi i procedurave janë kusht për hartimin dhe miratimin e reformës.

Kryetarja Nikolla dhe Ambasadorja Pasztory disktuan edhe mbi disa aspekte të bashkëpunimit mes Kuvendit dhe Misionit të OSBE-së për modernizmin e shërbimeve parlamentare.

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…