Manja takon ambasadorin maroken, në fokus ekstradimet dhe forcimi i bashkëpunimit në fushën e drejtësisë

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, u takua me Youssef Balla, Ambasador i Mbretërisë së Marokut në Itali, jo rezident për Shqipërinë.


Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, u takua këtë të enjte me Youssef Balla, Ambasador i Mbretërisë së Marokut në Itali, jo rezident për Shqipërinë.

Përmes rrjeteve sociale, Ministri Manja ka dhënë detaje mbi takimin, që në fokus të tij kishte forcimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e drejtësisë, por edhe fusha të tjera.

“Marrëdhëniet tona me Mbretërinë e Marokut në fushën e drejtësisë nuk kanë asnjë pengesë ligjore dhe kjo u dëshmua me ekstradimin nga Maroku të një personi të shpallur në kërkim ndërkombëtar, për një krim të rëndë të kryer në Shqipëri, duke u bazuar te konventa e ekstradimit, pa pasur një marrëveshje dypalëshe ekstradimi!”, shkruan Manja.

“Pranova me kënaqësi ftesën e homologut tim maroken për një vizitë në Marok për të thelluar dhe konkretizuar më tej bashkëpunimin në fushën e drejtësisë me marrëveshje dypalëshe në fusha të tjera”, përfundon reagimin e tij Manja.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…