“Shkodra Jazz”, tinguj melodioz dhe modern nga artistët austriakë

Në datën 24 gusht 2023, ora 20:30 performojnë “Znap” dhe këngëtarja Patricia Moreno


Në datën 24 gusht 2023, ora 20:30 në sheshin përpara Bashkisë së Shkodrës performon në kuadër të edicionit të XIV të festivalit Shkodra Jazz trio-ja „Znap“ dhe këngëtarja Patricia Moreno.

Lajmin e jep Ambasada e Austrisë në Shqipëri.

“Muzika e Znap, duket se lind nga ritmi: efekte të ndërlikuara, plot surpriza dhe të ndryshueshme që i japin temave të melodive kthesa të papritura, jokonvencionale dhe megjithatë gjithmonë lënë hapësirë për sensualitet melodioz dhe modern.

Pavarësisht gjithë sofistikimit teknik dhe dramaturgjisë me kontrast të lartë që përshkon pjesët e veçanta, muzika duket kompakte dhe koherente – Leonhard Skorupa, Gregor Aufmesser dhe Lukas Aichinger nuk u bashkuan vetëm për të formuar Znap në Vjenë në 2017, por njihen që në kopësht.

Për këtë koncert, treshja bashkëpunon me këngëtaren me famë ndërkombëtare Patricia Moreno, e cila ndër të tjera ka kënduar edhe me Bobby McFerrin, Joey Blake dhe Hal Crook.

Një koncert për të mos u humbur”, shkruan ambasada austriake në rrejet sociale.

Në datën 24 gusht 2023, ora 20:30 në sheshin përpara Bashkisë së Shkodrës performon në kuadër të edicionit të XIV të…

Posted by Österreichische Botschaft Tirana/Ambasada Austriake Tiranë on Monday, August 21, 2023

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…