Dita e Vellezërve të Shenjtë KIRIL dhe METODIJ, ambasada bullgare program të veçantë kulturor

Në aktivitet, merrte pjesë edhe ambasadori i Bullgarisë në Shqipëri, Ivaylo Kirov


Me rastin e 24 Majit, Ditës së Vellezërve të Shenjtë KIRIL dhe METODIJ, të Arsimit e Kulturës Bullgare dhe të Letërsisë Sllave, me bashkëpunimin e Ambasadës së Bullgarisë në Shqipëri, nxënësit e Shkollës së së Dielës “Hristo Botev” pranë shoqatës “Prosperity Golo Burdo” prezantuan një program të veçantë kulturor në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë.

Në aktivitet, merrte pjesë edhe ambasadori i Bullgarisë në Shqipëri, Ivaylo Kirov, i cili mbajti edhe fjalën e tij.

 

POSTIMI I AMBASADES BULLGARE

Në prag të 24 majit, me idenë dhe bashkëpunimin e ambasadës, në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, nxënësit e shkollës së së dielës “Hristo Botev” pranë shoqates “Prosperity Golo Burdo” prezantuan një program të veçantë kulturorxënësit e Shkollës së së Dielës “Hristo Botev” pranë shoqatës “Prosperity Golo Burdo” prezantuan një program të veçantë kulturor kushtuar Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metoji, në alfabetin, arsimin dhe kulturën bullgare dhe të letërsisë sllave.

В навечерието на 24 май по идея и със съдействието на посолството в Националния исторически музей в Тирана учениците от…

Posted by Посолство на Р България в Тирана/Embassy of Bulgaria in Tirana on Wednesday, May 24, 2023

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…