110 vjet marrëdhënie diplomatike Shqipëri-Bullgari, koncert me muzikë shqiptare në Sofje

Morën pjesë, personalitete të larta të Bullgarisë, miq dhe ambasadorë të huaj.


Ambasada e Shqipërisë në Bullgari, në kuadër të 110-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike dhe 30 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Miqësisë dhe Bashkëpunimit midis dy vendeve, organizoi në Sofje një koncert me muzikë shqiptare dhe bullgare, me pjesëmarrjen e sopranos Ramona Tullumani, pianistes Ardita Bufaj dhe violinistit Lorenc Radovani.

E pranishme ambasadorja Donika Hoxha, stafi i ambasadës. Morën pjesë, personalitete të larta të Bullgarisë, miq dhe ambasadorë të huaj.

POSTIMI NGA AMBASADA SHQIPTARE

Festimi i një momenti të jashtëzakonshëm në historinë e marrëdhënieve dypalëshe dhe miqësore, 110 vjet marrëdhënie diplomatike dhe 30 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Miqësisë dhe Bashkëpunimit në një atmosferë të mrekullueshme, me muzikë 🇦🇱 dhe 🇧🇬, me sopranon Ramona Tullumani, pianisten Ardita Bufaj dhe violinistin Lorenc Radovani, mes personaliteteve të larta, miqve dhe ambasadorëve të huaj.

Në të njëjtën kohë, Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Tiranë përuroi ekspozitën e piktorit bullgar Vasil Stojev.

Dy ditë më parë në Tiranë u zhvilluan konsultimet politike mes dy ministrive të Jashtme.

Edhe për shumë vite të tjera prosperiteti dhe harmonie të përbashkët! 🇦🇱🤝🇧🇬

🇬🇧| Celebrating a remarkable milestone in the history of 🇦🇱 and 🇧🇬 bilateral and friendly relations, 110 years of…

Posted by Albanian Embassy in Sofia / Ambasada Shqiptare në Sofje on Thursday, May 18, 2023

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.