Ambasadori Qazimi pret skenografin slloven Kajetan Čop dhe shkrimtaren shqiptare Arjeta Ahmeti

Promovim i bashkëpunimit dypalësh Shqipëri-Slloveni në fushën e artit dhe kulturës.


Ambasadori i Shqipërisë në Republikën e Sllovenisë, Pëllumb Qazimi, priti në selinë e ambasadës, skenografin slloven Kajetan Čop dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Slloveni, Arjeta Ahmeti.

Sipas njoftimit të ambasadës, u diskutua për bashkëpunim të mundshëm me Teatrin e Kukullave Tiranë, si edhe për promovim të botimeve me autorë shqiptarë me banim në Slloveni.

Postimi i Ambasadë së Shqipërisë në Slloveni

Për konkretizim të mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh Shqipëri-Slloveni 🇦🇱🤝🇸🇮 në fushën e artit dhe kulturës
Ishte kënaqësi që të prisnim në Ambasadë skenografin slloven Kajetan Čop dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Slloveni, Arjeta Ahmeti. Diskutuam për bashkëpunim të mundshëm me Teatrin e Kukullave Tiranë, si edhe për promovim të botimeve me autorë shqiptarë me banim në Slloveni.

Për konkretizim të mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh Shqipëri-Slloveni 🇦🇱🤝🇸🇮 në fushën e artit dhe kulturës

Ishte…

Posted by Ambasada Shqiptare në Slloveni on Wednesday, March 1, 2023

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.