Gjermanët dhe vera, një lidhje dashurie e përjetshme

Shishja më e vjetër që përmban verë të lëngshme, e zbuluar në Gjermani daton midis viteve 325 dhe 350 pas Krishtit.


Nga Faqja Kalendari Enciklopedik në Facebook

“Ata pinë një lëng elbi ose gruri, të fermentuar derisa të bëhet si vera; edhe ata që janë më afër kufirit blejnë verë. Nëse ua lehtësoni prirjen për të dehur duke u dhënë të pinë sa të duan, ata mund të pushtohen më lehtë me veset e tyre sesa me armë”.

Kështu na tregon Taciti për zakonet e gjermanëve.

Dihet se popujt e Veriut ishin konsumatorë të mëdhenj të birrës, mushtit por as vera nuk ishte e panjohur. Gjermanët ndoshta filluan ta blejnë atë nga tregtarët keltë, tregtia e të cilëve u stimulua nga kërkesa e rëndësishme e legjioneve romake përgjatë lumit Rhine. Shishja më e vjetër që përmban verë të lëngshme, e zbuluar nga një varr romak i gjetur pranë Speyer, Gjermani, daton midis viteve 325 dhe 350 pas Krishtit.

Edhe më në veri, në Skandinavi, duke pasur parasysh kushtet e vështira klimatike që nuk lejonin kultivimin e hardhive, vera vendase ishte në fakt një pije e bazuar në një përzierje kokrrash të kuqe dhe lëngu të thuprës.

Nga ana tjetër, situata për gotët është e ndryshme. Të vendosur pranë vijës së Danubit për më shumë se një shekull, me kalimin e kohës ata kishin mësuar të njihnin produktet e Evropës Jugore. Vetë romakët u dërgonin atyre sasi të mëdha verërash, pothuajse gjithmonë me cilësi shumë të dobët, për të zbutur marrëdhëniet shpeshherë konfliktuale. Pas pushtimit të Greqisë në vitin 396, vizigotët e Alaric padyshim ishin në gjendje të shijonin verërat më të kërkuara të Jugut, zakonisht të destinuara për fisnikët, senatorët dhe zyrtarët e lartë.

Një dekret i shekullit të 5-të, në kulmin e pushtimeve barbare, i dha fund këtij shkëmbimi tregtar dhe kulturor duke ndaluar shitjen e verës jashtë vendbanimeve romake.

“Valamir kapi filxhanin dhe piu një gllënjkë, duke e pirë me qetësi dhe duke thithur aromën e saj.
“Hadrianum, e kam gabim?”
Dy këshilltarët shkëmbyen shikime të habitur. Honorius buzëqeshi.
“Një barbar që di për verën. Më pëlqeni, vizigot.”

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.