Statistika e dhimbshme, 67 gazetarë të vrarë në 2022

Më shumë gazetarë u vranë në Amerikën Latine dhe Karaibe se në çdo pjesë tjetër të botës vitin e kaluar


Më shumë gazetarë u vranë në Amerikën Latine dhe Karaibe se në çdo pjesë tjetër të botës vitin e kaluar, duke përfshirë zonën e luftës në Ukrainë, ka thënë Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ).

Në një raport të publikuar të martën, grupi tha se, globalisht, të paktën 67 gazetarë dhe punonjës të medias ishin vrarë në vitin 2022, gati dyfishi i shifrës së vitit 2021 prej 45, raportoi TheGuardian.

Pothuajse gjysma e vrasjeve të vitit të kaluar ndodhën në Amerikën Latine dhe Karaibe, ku u vranë të paktën 30 gazetarë.

“Është një numër i jashtëzakonshëm njerëzish… më i larti që kemi regjistruar ndonjëherë në rajon”, tha drejtori i programit të CPJ-së me bazë në New York, Carlos Martínez de la Serna. “Dhe nuk kam asnjë arsye të mendoj se ky vit do të jetë ndryshe nëse nuk shohim qasje rrënjësisht të ndryshme [nga qeveritë], si krijimi i mekanizmave efektivë të mbrojtjes [për gazetarët]”

Sulmi kibernetik nga Irani, Shqipëria plan strategjik për sigurinë e informacionit

Autoritetet publikuan sot planin strategjik për sigurinë e informacionit, pas sulmit kibernetik të ardhur prej Iranit

Global 360

A do të ndikojë tërmeti në zgjedhjet e 14 majit në Turqi?

Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës së tërmetit vdekjeprurës.

Diplovista

Ambasadori Alastair King-Smith: Shqipëria historikisht është lidhur me Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Alastair King-Smith, në një intervistë mbrëmjen e sotme për Grida Dumën në “Top Story”, ka…

Gjeopolitika

Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë…

OPED

“Serbia 2022”, në gjunjë nga Moska dhe barikadat antiperëndimore!

Gjeneral Piro Ahmetaj është ekspert për SK, Rajonin dhe NATO, Zv/Pesident i Këshillit të Atlantikut dhe Ish: Këshilltar i Presidentit të…

Profil

Mit’hat Frashëri, avokati i shquar i Shqipërisë

Kemi marrë nga një shqiptar i Amerikës, Z. Lumo Skëndo, një thirrje në favor të pavarësisë së vendit të tij…

Masmedia

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra…