Sadushi pret delegacionin e gjyqësorit britanik: Mbështetje në sundimin e ligjit ndaj krimit e korrupsionit

Një delegacion i sistemit gjyqësor në Britaninë e Madhe, i kryesuar nga Lord Justice James Dingemans, ishte sot në Tiranë. Gjatë vizitës, delegacioni britanik është takuar me krerët e Gjykatës së Lartë


Një delegacion i sistemit gjyqësor në Britaninë e Madhe, i kryesuar nga Lord Justice James Dingemans, ishte sot në Tiranë. Gjatë vizitës, delegacioni britanik është takuar me krerët e Gjykatës së Lartë, ku është theksuar nevoja për forcimin e bashkëpunimit me qëllim sundimin e ligjit në kuadër të një beteje sa më efektive në luftën ndaj krimit dhe korrupsionit.

Gjykata e Lartë dha detaje nga takimi duke theksuar se në takimin e delegacionit me kryetarin e Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi dhe anëtarë të tjerë të trupës gjyqësore, u zhvilluan biseda mbi mënyrën se si sistemet tona gjyqësore do të punojnë së bashku për të mbështetur gjyqtarët e Shqipërisë dhe për të zbatuar sundimin e ligjit në mënyrë më efektive në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Sipas njoftimit nga Gjykata e Lartë, Sadushi është shprehur se gjyqtarët dhe stafi i Gjykatës së Lartë, rikonfirmojnë vullnetin e tyre për të bërë përpjekjet maksimale në kuadër të mirëadministrimit të drejtësisë si edhe për të punuar së bashku për të zhvilluar marrëdhëniet tona të ndërsjella në fushën e gjyqësorit.

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1