Festa e kulturës dhe arsimit bullgar, Sako: Minoritetet, të integruara plotësisht në jetën e Durrësit

Në aktivitet mori pjesë edhe ambasadori i Bullgarisë në Tiranë, Ivaylo Kirov dhe kryetari i shoqatës “Bullgarët e Shqipërisë”, Ahmet Bala.


Festa e kulturës dhe arsimit bullgar, mblodhi bashkë në një aktivitet të veçantë në Durrës, përfaqësues të institucioneve, mësues, prindër e nxënës, dhe pjesëtarë të pakicës bullgare në Durrës.

Në këtë aktivitet morën pjesë dhe kryetarja e bashkisë Durrës, Emiriana Sako së bashku me ambasadorin e Bullgarisë në Tiranë, Ivaylo Kirov dhe kryetarin e shoqatës “Bullgarët e Shqipërisë”, Ahmet Bala.

Sako ndau në rrjete sociale momente nga ky takim, teksa njoftoi se, “Shoqata “Bullgarët e Shqipërisë” me mbështetjen e Ambasadës bullgare në Tiranë, organizon kurse të gjuhës bullgare në disa qytete të Shqipërisë”.

“Tashmë ky kurs do të zhvillohet edhe për pjesëtarët e pakicës bullgare në qytetin tonë, në ambientet e “Shkollës së Re” në zonën e Durrësit të Ri”, tha ajo.

Sako u shpreh në mbështetje të plotë për pakicën bullgare, ashtu si dhe për pakicat e tjera.

“Ne japim mbështetjen tonë të plotë për pakicën bullgare, ashtu si dhe për pakicat e tjera. Të gjitha minoritetet në Durrës janë të integruara plotësisht në jetën e qytetit dhe gëzojnë të drejta të barabarta me qytetarët e tjerë”, deklaroi Sako.

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…