Memorandumi i Mirëkuptimit me Arabinë Saudite, Gonxhja: Tregje të reja dhe mundësi për zgjerim

Afrimi i investimeve dhe rritja e shkëmbimeve tregtare me Mbretërinë e Arabisë Saudite është në fokus të Memorandumit të Mirëkuptimit për Krijimin e Këshillit të Përbashkët të Biznesit mes dy vendeve


Afrimi i investimeve dhe rritja e shkëmbimeve tregtare me Mbretërinë e Arabisë Saudite është në fokus të Memorandumit të Mirëkuptimit për Krijimin e Këshillit të Përbashkët të Biznesit mes dy vendeve, të nënshkruar këtë javë mes dy vendeve në Tiranë.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, në një postim në rrjetet sociale thekson se nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit këtë javës mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite, pritet të sjellë lehtësimin e zhvillimit të kontakteve, duke identifikuar partnerë potencialë, tregje të reja dhe mundësi për zgjerim, në koordinim me AIDA.

“Kënaqësi të përshëndesja dhe të mirëprisja delegacionin e gjerë të biznesit nga Mbretëria e Arabisë Saudite, në forumin e biznesit organizuar nga AIDA – Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve”, shkruan Gonxhja.

“Nënshkrimi i Memorandumit të Mirëkuptimit për Krijimin e Këshillit të Përbashkët të Biznesit mes dy vendeve, do të sjellë lehtësimin e zhvillimit të kontakteve duke identifikuar partnerë potencialë, tregje të reja dhe mundësi për zgjerim, në koordinim me AIDA”, vijon Gonxhja.

“Shqipëria është e gatshme dhe e etur për të mirëpritur investimet dhe bashkëpunimet tregtare. Si MEKI, jemi të angazhuar plotësisht që të ndihmojmë investitorët në çdo mënyrë të mundshme për të eksploruar dhe ndjekur mundësitë e bashkëpunimit dhe investimeve në Shqipëri”, përfundoi Gonxhja.

Marrëveshja mes dy vendeve u nënshkrua nga Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë përfaqësuar nga Ines Muçostepa dhe Federata e Dhomës Saudite, përfaqësuar nga Hassan Al – Huwaizi.

Në takimin e përbashkët, organizuar nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, ishte pranishëm një delegacion prej 50 biznesmenësh nga Arabia Saudite, ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Blendi Gonxhja, ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, përfaqësi diplomatike dhe komuniteti i përbashkët i biznesit. Forumi i zhvilluar në Tiranë i kishte fokusin tek ndërlidhjet dhe urat e komunikimit për shkëmbime tregtare dhe lidhjeve të marrëdhënieve të biznesit, në të gjithë komponentët e saj, qoftë në eksport, import apo edhe çdo nevojë tjetër që i lind biznesit, tregtisë, bujqësisë, apo turizmit mes vendit tonë dhe Arabisë Saudite.

🇦🇱🫱🏻‍🫲🏼🇸🇦 Kënaqësi të përshëndesja dhe të mirëprisja delegacionin e gjerë të biznesit nga Mbretëria e Arabisë Saudite,…

Posted by Blendi Gonxhja on Sunday, March 3, 2024

“Ditë, Javë dhe Festivale Filmi”, QKK: Nisin aplikimet për financimin e projekteve

Projektet e ngjarjeve që do të kremtojnë artin dhe pasionin për kinemanë botërore, evropiane dhe shqiptare, do të duhet të…

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Ditë, Javë dhe Festivale Filmi”, QKK: Nisin aplikimet për financimin e projekteve

Projektet e ngjarjeve që do të kremtojnë artin dhe pasionin për kinemanë botërore, evropiane dhe shqiptare, do të duhet të…