Zëri i Kinës i shumëpritur në Davos

Në sfondin e një periudhe të zgjatur të rritjes së ulët, pritjet ndërkombëtare janë të larta për propozimet e Kinës për ringjalljen e ekonomisë.


Në sfondin e një periudhe të zgjatur të rritjes së ulët, pritjet ndërkombëtare janë të larta për propozimet e Kinës për ringjalljen e ekonomisë, ndërsa Kryeministri Li Qiang i bashkohet elitës globale për Takimin e 54-të Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror, i cili do të mbahet nga e hëna në të premte në Davos, të Zvicrës.

Li mbërriti në qytetin zviceran të Zyrihut të dielën. Gjatë udhëtimit të tij të parë jashtë shtetit këtë vit që zgjat deri të mërkurën, Li do të bëjë vizita zyrtare në Zvicër dhe Irlandë. Ai pritet të mbajë një fjalim të martën në hapjen e takimit të Davosit, ku do të marrin pjesë më shumë se 2800 delegatë nga bizneset, qeveritë, organizatat ndërkombëtare dhe shoqëria civile nga e gjithë bota, duke përfshirë më shumë se 60 krerë shtetesh dhe qeverish, për të diskutuar çështjet më urgjente në botë dhe për të vendosur prioritetet për vitin e ardhshëm.

Takimi vjen mes rritjes së ndarjes dhe pasigurisë që vazhdojnë të destabilizojnë botën. Organizata të shumta ndërkombëtare, duke përfshirë Bankën Botërore, Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Kombet e Bashkuara, parashikojnë se ekonomia globale do të ngadalësohet më tej në vitin 2024.

Një mjedis i ngushtë financiar dhe kërkesa e dobët e konsumatorëve do të ngadalësojnë rritjen ekonomike. Për më tepër, tensionet gjeopolitike jo vetëm që do të prekin vendet e përfshira, por gjithashtu do të përkeqësojnë fragmentimin e ekonomisë globale, thanë vëzhguesit.

“Ka pritshmëri të mëdha nga pjesëmarrja e Kryeministrit Li në takimin vjetor, për të dëgjuar këndvështrimin e tij mbi ekonominë e Kinës,” tha Chen Liming, kryetar i Forumit Ekonomik Botëror të Kinës së Madhe, në një intervistë ekskluzive me China Daily.


Foto nga VCG

Që kur delegacioni kinez mori pjesë në Simpoziumin e Davosit për herë të parë në vitin 1979, Kina nuk ka munguar kurrë në veprimtarinë vjetore, tha Chen. PBB-ja e Kinës, e cila përbënte vetëm rreth 2 për qind të totalit global në vitin 1979, tani përbën gati 20 për qind të totalit global.

“Është e qartë se Kina luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për trajtimin e çështjeve që lidhen me gjeopolitikën, ekonominë, inovacionin ose ndryshimet klimatike. Në çdo aspekt, Kina ka një rol të domosdoshëm për të luajtur,” tha Chen. “Në këtë kuptim, ne shpresojmë me padurim që delegacioni kinez do t’i dërgojë mesazhe botës për prioritetet e zhvillimit të vazhdueshëm dhe të ardhshëm të Kinës.”

Presidenti Xi Jinping shprehu besimin e tij në zhvillimin me cilësi të lartë të vendit në mesazhin e tij të Vitit të Ri në vitin 2024, duke thënë se viti 2023 pa ekonominë e Kinës të përballonte stuhinë dhe të bëhej “më elastike dhe dinamike se më parë”.

Në vitin 2024, perspektiva themelore e ekonomisë kineze, e cila ka qenë prej kohësh pozitive, mbetet e pandryshuar, sipas Chen. Si ekonomia e dytë më e madhe në botë, Kina do të vazhdojë të kontribuojë rreth një të tretën e rritjes ekonomike globale dhe do të mbetet një nga motorët më kritikë për rimëkëmbjen ekonomike globale, tha ai.

Foto nga VCG

“Edhe pse ekonomia kineze përballet me vështirësi dhe sfida të caktuara, zbatimi i një sërë politikash, duke përfshirë ato që nxisin zhvillimin e sektorit privat, inkurajojnë investimet e huaja dhe zbatojnë politika financiare, pritet me padurim për efektin e tyre të mundshëm pozitiv në rritjen e vendit. ”

Takimi i këtij viti në Davos është me temë “Rindërtimi i besimit”. Chen tha se tema është e një rëndësie vendimtare në botën e sotme, sepse, në vitet e fundit, bota është ndarë dhe është përballur me konflikte.

“Në një botë të thyer, si mund të rindërtohet besimi? Besimi është themeli i bashkëpunimit. Pa besim, është e vështirë të flitet për bashkëpunim. Pa bashkëpunim, është e vështirë të trajtohen sfidat e ndryshme me të cilat përballemi globalisht, qoftë rimëkëmbja ekonomike, ndryshimi i klimës, transformimi i energjisë ose qeverisja mbi zhvillimin e teknologjisë së lartë”, tha ai.

Ndërsa pranoi se globalizimi po përballet me sfida për momentin, Chen tha se ka shumë pak gjasa që të ndodhë de-globalizimi gjithëpërfshirës dhe afatgjatë.

“Ne dëgjojmë shumë terma të rinj si de-globalizimi, shkëputja dhe mos rrezikimi. Megjithatë, unë personalisht besoj se një shkëputje ose de-globalizim gjithëpërfshirës dhe afatgjatë do ta bënte botën më pak efikase,” tha ai.

“Është e panevojshme të bëhet bujë rreth shkëputjes afatshkurtër ose të pjesshme në fusha të caktuara. Në planin afatgjatë, bota ende kërkon bashkëpunim dhe koordinim më të mirë për të adresuar sfidat afatgjata dhe afatshkurtra me të cilat përballemi.”

Autor i artikullit Cao Desheng

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra