KQZ i jep mandatin e deputetit Plarent Ndrecës, zëvendëson Ahmetajn

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i dha sot mandatin e deputetit Plarent Ndrecës, i cili zëvendëson në Kuvend Arben Ahmetajn.


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i dha sot mandatin e deputetit Plarent Ndrecës, i cili zëvendëson në Kuvend Arben Ahmetajn.

Ndreca rezultoi i pastër në formularin e dekriminalizimit të dorëzuar pranë KQZ-së, ndërkohë që pas marrjes së konfirmimit nga KQZ duhet të betohet në seancë plenare.

“Nuk verifikohet që të ketë kushte për moszgjedhjen e tij si deputet në Kuvend. Kështu vendos dhënien e mandatit Plarent Ndrecës”, tha Celibashi.

Ndreca e mori mandatin pas refuzimit të tij nga Dallëndyshe Bici, aktualisht drejtore e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, e cila renditej pas Ahmetaj në listën shumemërore të Partisë Socialiste të Shqipërisë, Qarku Tiranë.

Mandati i Arben Ahmetaj ka përfunduar para afatit, për shkak se në 6 muajt e fundit, ai nuk ka qenë prezent në Kuvend. Ndaj tij janë ngritur akuza penale nga SPAK për korrupsion pasiv, pastrim parash dhe deklarim i rremë dhe fshehje pasurie.

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra