Arrestohen katër anëtarë të Hamasit, planifikonin sulme ndaj institucioneve hebraike në Evropë

Tre të dyshuar u arrestuan në Berlin dhe një tjetër në Holandë


Prokurorët gjermanë njoftuan se katër anëtarë të Hamasit janë arrestuar nën dyshimin se po planifikonin sulme ndaj institucioneve hebraike në Evropë.

Tre të dyshuar u arrestuan në Berlin dhe një tjetër në Holandë, por është e paqartë nëse arrestimi në këtë të fundit është i njëjti i raportuar nga autoritetet daneze më herët gjatë ditës së sotme.

Policia në Danimarkë deklaroi këtë mëngjes se tre arrestime u bënë në Danimarkë dhe një në Holandë për një komplot të dyshuar terrorist, pa deklaruar motivet apo lidhjet e të dyshuarve. Izraeli pretendoi se ata “po vepronin në emër të Hamasit”.

Sipas Sky News, në një deklaratë për arrestimet, ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann tha se sulmet ndaj hebrenjve ishin shtuar në Gjermani që nga shpërthimi i luftës.

“Prandaj ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që hebrenjtë në vendin tonë të mos kenë frikë përsëri për sigurinë e tyre”, u shpreh ai.

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.