Risitë e Postës Shqiptare, Balluku: Transport me dron të pakove postare, tërheqje e pensioneve në bankomate

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe I Ngarkuari me Punë i SHBA-së në Tiranë, David Wisner ishin të pranishëm në 111-vjetorin e krijimit të Postës Shqiptare.


Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe I Ngarkuari me Punë i SHBA-së në Tiranë, David Wisner ishin të pranishëm në 111-vjetorin e krijimit të Postës Shqiptare.

Në fjalën e mbajtur me këtë rast, Balluku vuri theksin në rolin që ka luajtur ky institucion në ofrimin e shërbimeve për qytetarët.

“Tek misioni që Posta ka pasur që në krye të herës për të sjellë njerëzit më afër, për t’i dhënë atyre mundësinë e komunikimit, por edhe të shkëmbimit, sepse jo vetëm letrat, jo vetëm telegramet, por dhe pakot, dhe dhuratat, edhe ilaçet, dhe nevojat që janë shkëmbyer përmes Postës, sot ky mision kryhet përmes parametrave të rinj, pasi vetë koha na kërkon që t’i plotësojmë këto kushte dhe t’i përgjigjemi kërkesës. Kështu që unë do t’i referohesha një periudhe e cila ishte syhapëse për të gjithë botën, periudha e pandemisë”, tha ministrja.

Balluku u ndal edhe tek një projekt i madh inovacioni që do të përfshijë shërbimet nga Posta Shqiptare.

“Posta Shqiptare ka nisur prej kohësh një projekt të madh inovacioni, duke pasur parasysh që është institucioni që shkon në çdo cep të vendit tonë. Nuk ka një institucion tjetër shtetëror që shkon nga Vermoshi në Konispol duke qenë i prekshëm nga të gjithë dhe sidomos nga grupet vulnerabël. Tani që ne jemi gati dhe kemi projektuar dhe dizenjuar këtë zhvillim të ri innovator dhe teknologjik, ka ardhur momenti ta promovojmë. Të gjithë e dimë sa shumë shërbime merren nga zyrat postare. Synojmë që pagesat të kryhen në mënyrë elektronike. Ne synojmë që përmes një investimi të rëndësishëm që do bëhet në pikat e shpërndarjes, në ATM-të e quajtura ndryshe, gjatë vitit 2024, ne t’i japim mundësinë çdo pensionisti që të shkojë dhe të tërheqë këto para pa pasur nevojë që të shkojë në bankë dhe të hapë një llogari duke paguar edhe komisione. Me Postën nuk i duhet të paguajë asnjë komision”, u shpreh Balluku.

“Ajo që është më e rëndësishmja, është fakti që ne planifikojmë duke nisur nga viti 2024, të kemi një projekt të ri që do të ngjajë pak futurist, ashtu siç u komentuan satelitët dhe bëhet fjalë për transportin me dron, i cili do të marrë nga qendrat e ndryshme postare, pakot postare për t’i transportuar ato në një vend tjetër”, deklaroi ajo.

Balluku tha se, “e gjitha kjo, do të na japë eficiencë në kohë, eficiencë financiare edhe ulje të emetimeve të karbonit, që është edhe kjo një nga synimet e Shqipërisë”.

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra