Balluku: Të angazhuar për realizimin e linjës së transmetimit Shqipëri-Itali

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim me Jasim Husain Thabet, drejtorin e Përgjithshëm të Kompanisë Kombëtare të Energjisë Abu Dhabi, PJSC (TAQA)


Zëvendëskryeministrja dhe njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e pranishme në Ministerialin që po e mbahet në kuadër të COP 28, në Emiratet e Bashkuara Arabe, zhvilloi një takim me Jasim Husain Thabet, drejtorin e Përgjithshëm të Kompanisë Kombëtare të Energjisë Abu Dhabi, PJSC (TAQA)

Balluku tha se, gjatë takimit u vu theksi në angazhimin e dy skuadrave për realizimin e projektit madhor për linjën e transmetimit Shqipëri – Itali.

“Forcimi i linjave të transmetimit është pjesë e strategjisë energjetike për Shqipërinë e 2030, për të akomoduar rritjen e kapaciteteve prodhuese dhe kthimin e vendit tonë në një eksportues neto, jo vetëm për rajonin, por edhe më gjerë, për Europën”, deklaroi Balluku.

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra