Zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, ambasadori Canaj takon homologun amerikan në Serbi

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, takim me Ambasadorin e SHBA-ve, Christopher R. Hill.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim Ambasadorin e SHBA-ve në Serbi, Christopher R. Hill.

“Bashkëbiseduam për raportet dhe marrëdhëniet e shkëlqyera strategjike Shqipëri-SHBA, situatën në Ballkanin Perëndimor dhe perspektivat e tij në integrimin evropian”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare në rrjetet sociale.

Christopher R. Hill ka mbuluar 32 vite më parë detyrëne e të Ngarkuarit me Punë të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë (tetor-dhjetor 1991),I Dërguar Special i SHBA në Kosovë (1998-1999) dhe Ambasador në Maqedoni (1996-1999)

POSTIMI I PLOTË

Kënaqësi të takoja mikun e vjetër të Shqipërisë dhe timin personal, Ambasadorin e ShBA-së në Serbi, Christopher R. Hill U.S. Embassy Belgrade

I shpreha ngushëllimet e sinqerta, në emër të përfaqësisë sonë diplomatike, për ndarjen nga jeta të Dr. Henry Kissinger, ish-Sekretar i Shtetit, fitues i Çmimit Nobel të Paqes si dhe një nga asetet më të mëdha botërore të marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomacisë aktuale dhe politik-bërjes.

Bashkëbiseduam për raportet dhe marrëdhëniet e shkëlqyera strategjike Shqipëri-SHBA, situatën në Ballkanin Perëndimor dhe perspektivat e tij në integrimin evropian.

Kënaqësi të takoja mikun e vjetër të Shqipërisë dhe timin personal, Ambasadorin e ShBA-së në Serbi, Christopher R. Hill…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Tuesday, December 5, 2023

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…