Libri si frymëmarrje!

Sa herë që takohem me Bashkim Hoxhën diskutojmë për librin e ri që ka nisur sepse libri për të është kënaqësi.


Nga Dr. Bledar Kurti

Shkrimtari, dramaturgu, gazetari, intelektuali i njohur Bashkim Hoxha prej dekadash ka dhënë një kontribut të vyer në të gjitha sferat, dimensionet dhe ngjyrat e fjalës dhe të mendimit, duke e çimentuar emrin dhe penën e tij si shkrimtar profesionist dhe krijues i vërtetë.

Veprat e Bashkim Hoxhës janë kthyer në film, janë vënë në skena teatri, e gjenden në duart e lexuesve përmes një krijimtarie të re, pasi çdo vit ai sjell një vepër të re për shkak të përkushtimit të përditshëm ndaj të shkruarit.

Sa herë që takohemi diskutojmë për librin e ri që ka nisur sepse libri për të nuk është më thjesht pasion, thirrje, shtysë e kënaqësi, është frymëmarrje! Ndaj edhe ai shkruan çdo ditë.

Prej vitesh Bashkim Hoxha ka ideuar e drejtuar emisionin e mëngjesit “Koha për t’u zgjuar,” emisioni më i ndjekur televiziv në vend, por mesazhi që ai jep ka të bëjë edhe me zgjimim e shoqërisë, zgjim që e bën vetëm leximi, dija, kultura dhe emancipimi.

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.