Margariti: Peter Cook, një nga arkitektët më të mëdhenj britanikë

Javët Kulturore Ndërkombëtare sjellin në TKOB arkitektin londinez Peter Cook


Një surprizë e bukur e Javës Britanike mblodhi bashkë profesionistë të fushës dhe pasionantë pas arkitekturës.

“Peter Cook, një nga arkitektët më të mëdhenj britanikë dhe një personalitet i shquar i arkitekturës dhe artit bashkëkohor, na bëri pjesë të rrëfimit të tij profesional, në një rrugëtim nga projekti në projekt, në ndërhyrjet e guximshme që kanë shenjuar hapësirat publike jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar”, u shpreh ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila ishte e pranishme në takimin e zhvilluar në Teatrin Kombëtar të Operas e Baletit.

I pranishëm ka qenë edhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Alastair King-Smith.

Sir Peter Cook nga CHAP Studios, Londër, është një nga figurat më të rëndësishme të arkitekturës për rreth gjysmë shekulli. Prania e tij në Tiranë solli një leksion frymëzues e të vyer për arkitektë, studentë e profesionistë të fushave të ndryshme.

Ndikimi i tij në arkitekturë, vjen prej morisë së projekteve të suksesshme dhe novatore në të gjithë globin, duke përmendur kësisoj Archigram, një grup eksperiementalist radikal me themelues Sir Peter Cook, që ka fituar çmime të ndryshme dhe ka ndikuar masivisht në arkitekturën botërore.

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto