Princ Leka takim konstruktiv me Presidenten e Hungarisë, Katalin Novak

Trashëgimtari i Fronit Mbretëror, Princ Leka II, zhvilloi një takim me Presidenten e Hungarisë, Katalin Novak.


Trashëgimtari i Fronit Mbretëror, Princ Leka II, zhvilloi një takim me Presidenten e Hungarisë, Katalin Novak.

Gjatë vizitës së saj shtetërore në Shqipëri. Presidentja Novák i ofroi si dhuratë simbolike Presidentit shqiptar, Shkëlqesisë së Tij Z. Bajram Begaj, “tortën Geraldine Apponyi” hungareze, si një homazh të përzemërt për gjyshen time, trashëgimia e së cilës është tejet e çmuar, dhe jo vetëm për Familjen mbretërore.

Shkëlqesia e saj u bashkua me Princ Lekën dhe Erion Veliaj, Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, për një nderim solemn ndaj shtatores së Mbretëreshës Geraldinë, e vendosur në Bulevardin Zog I, ku u vendosën kurora me lule nga të pranishmit. Ceremonia simbolizonte respektin e thellë për trashëgiminë e mbretëreshës Geraldinë.

 

Pas vizitës në Tiranë, Presidentja i bëri me dashamirësi një ftesë princeshës së vogël Geraldinë për një shëtitje të këndshme dhe një akullore që pati shumë sukses.

 

POSTIMI I PRINCIT LEKA II

Presidentja Novák dhe unë zhvilluam një takim konstruktiv 30-minutësh, ku shkëmbyem pikëpamjet për çështje të ndryshme, mes të cilave situata në Mitrovicën Veriore.

Shpreha shqetësimin e sinqertë për ushtarët hungarez të KFOR-it, disa prej të cilëve fatkeqësisht kanë pësuar lëndime gjatë dhunës së fundit

Dëshiroj t’i shpreh mirënjohjen time Kryetarit të PLL, Shpëtim Axhami, deputetëve Dhurata Çupi, Petrit Doda dhe miqve dhe personaliteteve të tjera për pjesëmarrjen.

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.