Diplomacia ekonomike, ambasadori Qazimi takon ministrin e Ekonomisë së Sllovenisë

Ambasadori i Shqipërisë në Slloveni, Pëllumb Qazimi, zhvilloi një takim Ministrin e Ekonomisë, Turizmit dhe Sportit të Sllovenisë, Matjaž Han.


Ambasadori i Shqipërisë në Slloveni, Pëllumb Qazimi, zhvilloi një takim Ministrin e Ekonomisë, Turizmit dhe Sportit të Sllovenisë, Matjaž Han.

Sipas njoftimit të ambasadës, në fokus ishin temat e konkretizimit të bashkëpunimit ekonomik dhe investimeve direkte, si edhe intensifikimi i shkëmbimeve në fushën e turizmit, përfshi edhe anën ligjore të bashkëpunimit në këtë fushë, ishin çështjet kryesore të debatuara gjatë takimit.

POSTIMI I AMBASADES

Takim shumë i dobishëm me Ministrin e Ekonomisë, Turizmit dhe Sportit të Sllovenisë”.

Bashkëbisedim konkret i ambasadorit Pëllumb Qazimi 🇦🇱 gjatë takimit me Matjaž Han, Ministër i Ekonomisë, Turizmit dhe Sportit të Republikës së Sllovenisë 🇸🇮.

Temat e konkretizimit të bashkëpunimit ekonomik dhe investimeve direkte, si edhe intensifikimi i shkëmbimeve në fushën e turizmit, përfshi edhe anën ligjore të bashkëpunimit në këtë fushë, ishin çështjet kryesore të debatuara gjatë takimit.

Të dy palët mbeten të përkushtuara që në një periudhë aftashkurtër të ketë tregues konkretë të bashkëpunimit dypalësh 🇦🇱🤝🇸🇮 si në fushën ekonomike, ashtu edhe të turizmit.

Takim shumë i dobishëm me Ministrin e Ekonomisë, Turizmit dhe Sportit të Sllovenisë

Bashkëbisedim konkret i ambasadorit…

Posted by Ambasada Shqiptare në Slloveni on Tuesday, April 11, 2023

Kompanitë shqiptare në fokus të konferencës “Business 2030

Ambasada e Suedisë në Shqipëri dhe Kombet e Bashkuara organizojnë Konferencën “Business 2030”

Global 360

Epoka e post-së vërtetës, “faktet alternative” dhe Kina në lupën e medias

  Nga Dr. Marsela Musabelliu Psikologët përdorin termin “gaslight” (shqipëruar ndriçim/ndezje me gaz) për t’iu.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.