Gianni Palagonia: Grupet kriminale shqiptare ndër më të rrezikshmit në Europë

Ish-polici italian promovoi në Shkodër librin e tij të dytë “Në duart e askujt”.


Grupet kriminale shqiptare për ish-policin italian, Gianni Palagonia, janë kthyer ndër më të rrezikshmit në Europë por kudo edhe në botë. Tashmë si një ekspert i policisë dhe botues librash, Palagonia thotë se shtetet europiane duhet të jenë të përgjegjeshme për të ndaluar trafikun ndërkombëtar të drogës që bëjnë edhe shqiptarët.

Një shqetësim edhe në Shqipëri shprehet ish polici italian mbetet bashkëpunimi i qeverisë me krimin apo edhe ndërhyrja e shtetit tek policia dhe kjo zgjidhet me denoncim nga qytetarët si dhe se kë voton në zgjedhje.

Sipas tij, problem mbetet edhe inkriminimi në radhët e policisë.

Gianni Palagonia ishte në Shkodër teksa promovoi librin e tij të dytë “Në duart e askujt”. Si ish-polic ndër më të vlerësuarit në Itali në luftën ndaj krimit, në vitin 2006 erdhi në Shqipëri për të gjurmuar kriminelët italian në Shqipëri dhe kriminelët shqiptar që shkojnë drejt Italisë duke bashkëpunuar me Interpolin dhe policinë shqiptare. /Starplus-tv.com

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…